Tutaj jesteś: W Sieci Opinii » Horyzonty

Horyzonty

Sensacyjny sondaż: sześć punktów procentowych przewagi PiS nad PO [UP-DATE]

emka, Antoni Trzmiel 06-10-2012, ostatnia aktualizacja 06-10-2012 11:21

fot. Antoni TrzmielRzeczpospolita

Dr Wojciech Jabłoński: Gdy Tusk wkracza do gry, to wygrywa. Dr Tomasz Telikowski: Ale jednego nie są oni już w stanie zmienić. Otóż okazało się, wbrew rozmaitym politycznym realistom, że choć Polacy są w stanie tolerować politycznych cwaniaczków, złodziei, a także notorycznych kłamców [UP-DATE: najciekawsze głosy Twittera]

Na portalu TVP Info czytamy:

Pierwszy raz od lat Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło Platformę Obywatelską, i to aż o 6 punktów procentowych (…) Z sondażu TNS Polska wynika, że ostatnia aktywność medialna Jarosława Kaczyńskiego i jego partii – marsz w stolicy, debata ekonomistów, a nawet wystawienie kandydata na premiera rządu technicznego – daje wyraźne efekty. Na Prawo i Sprawiedliwość chce bowiem głosować obecnie aż 39 proc. Polaków. Dokładnie tyle samo, ile w połowie września popierało Platformę Obywatelską. Z kolei partia Donalda Tuska może obecnie liczyć na 33-procentowe poparcie. Takiej przewagi PiS nie miał nad PO od wielu lat.

Co ważne:

Batalia między czołowymi graczami polskiej sceny politycznej ma niewielki wpływ na resztę partii. Sojusz Lewicy Demokratycznej z 9-procentowym poparciem utrzymał się na podium, tracąc jednak  6 punktów procentowych. W dalszym ciągu dołuje Ruch Palikota ze stałym 5-procentowym poparciem znalazł się na granicy progu wyborczego. Identyczny wynik uzyskał PSL, który w porównaniu z poprzednim badaniem zyskał 2 punkty procentowe.

31 proc. badanych nie było zdecydowanych, na którą partię oddać głos a 21 proc. w ogóle nie chce brać udziału w wyborach. Te dane, poza niewielkimi wahaniami, są niezmienne od wielu tygodni

Te wyniki komentuje dr Wojciech Jabłoński:

Kto milczy, dobrowolnie spycha się do defensywy. W tym momencie premier Tusk milczy, przygotowując kolejne, niepotrzebne expose, nie dające ludziom niczego, co gwarantowałoby by im szybkie poprawienie sytuacji materialnej.

Politolog uważa, że przewaga PiS nad PO będzie jednak bardzo trudna do utrzymania. – Pamiętajmy, że zawsze, gdy Tusk wkracza do gry, to wygrywa. Przebudzenie premiera i PO, pod wpływem tego, co się dzieje, może ponownie sprowadzić partię Kaczyńskiego na drugie miejsce w sondażach. Bo Tusk jest bardziej medialny. Tak, więc ta sytuacja się ustabilizuje na korzyść Platformy, gdy premier zabierze głos, a Kaczyński skomentuje ją

Jednak ciekawiej, głębiej rzecz ocenia na portalu fronda.pl Tomasz Terlikowski:

Jeden sondaż to zdecydowanie za mało, by o czymkolwiek wyrokować. Ale zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, a także wyraźny spadek pozycji PO i to w takim, a nie innym momencie, pokazują odrobinę prawdy o nas Polakach. I dają nadzieję.

Nie przeceniam tego sondażu. Szum, jaki się po nim podniósł, histeria salonowców, którzy już wzywają, żeby „Tusk coś z tym zrobił” (ciekawe co – ma może wsadzać do więzień wdowy smoleńskie, albo karać rodziny za „błędne” i powodowane zapewne wrogością do Rosji i rządu rozpoznanie zwłok?) nie pozostawia wątpliwości, że teraz zrobią one wszystko, by odwrócić kierunek sondażowy.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Donadl Tusk , jarosław kaczyński , PiS , rządy PO , Tomasz Terlikowski , Wojciech Jabłoński

Źródło: tvp.info
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Komentowane
na ostro
Czytane
na gorąco

Zauważyłem też fenomen. Drogi są coraz gorsze, ale na ulicach pojawiły się fotoradary. Polacy mają być kontrolowani w każdym miejscu. Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować wszystkich bez wyjątku. To jest filozofia PiS. Tylko facet który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi.

Donald Tusk w 2007 r. za "Gazeta Wyborcza"
common