Tutaj jesteś: W Sieci Opinii » O tym się mówi

O tym się mówi

Odejść jak Bartłomiej Sienkiewicz

Oskar Górzyński 19-09-2014, ostatnia aktualizacja 19-09-2014 17:55
Bartłomiej Sienkiewicz
Bartłomiej Sienkiewicz
źródło: Fotorzepa
autor: Jerzy Dudek

Bartłomiej Sienkiewicz żegna się ze swoim urzędem w niepodrabialnym stylu.

Co by złego nie mówić o Bartłomieju Sienkiewiczu - a można by mówić dużo - to jedno trzeba mu przyznać: ma swój styl. Nie jest to może styl zbyt elegancki i zbyt przyjemny,  ale bez wątpienia niezwykle barwny, co samo w sobie - jak się okazuje po żenująco nijakim i rozedrganym przedstawieniu rządu przez Ewę Kopacz - może wystarczyć, byśmy jeszcze zatęsknili za odchodzącym ministrem. A jeśli nie za nim samym, to przynajmniej za jego talentem do bon motów i  wypowiadania filmowych wręcz kwestii, spośród których wiele już zdążyło trafić do klasyki polszczyzny. "Idziemy po was",  "Państwo istnieje tylko teoretycznie", nie wspominając już o "kamieni kupie". Sienkiewicz był pod tym względem niewyczerpaną wręcz fontanną. Dlatego nie dziwi sposób, w jakim pożegnał się ze swoją rolą w rządzie.

Zrobił to podczas piątkowego wywiadu w RMF FM, gdzie po swojemu, wśród językowych fajerwerków, z otwartą przyłbicą i bez krzty wstydu odpowiadał na pytania aforyzmami, które jeśli nie wejdą, to powinny wejść do kanonu polskiej polityki.

I nic to, że głos jego i dyspozycja wskazywała na problemy z golenią, a naprzeciw siebie miał siebie miał będącego w świetnej formie i  - cytując innego klasyka - ostrego jak brzytwa Konrada Piaseckiego.

Dlatego kiedy dziennikarz zapytał go, co robił w restauracji Sowa i Przyjaciele i czy nie żałuje słów, które tam powiedział, ten odpowiedział dziarsko, bez skrupułów:

Wie pan co, "Bieługa" to jest dobra wódka. Dobra restauracja ma swoje prawa. Ja jestem trochę człowiekiem biesiadnym, w związku z tym też rozumiem pewne konsekwencje, które ponoszę z tego tytułu

Czy to nie piękne? To była jednak dopiero rozgrzewka biesiadnego ministra (który rzeczywiście wyglądał na mocno "rozgrzanego"), który bez wątpienia świetnie się bawił odpowiadając na pytania Piaseckiego.

Piasecki: A może pan powiedzieć, gdzie są te scenariusze pisane obcymi alfabetami? Gdzie są te obce służby? Gdzie są te spiski, o których mówił trzy miesiące temu premier?

Sienkiewicz: Nie powiedziałem ani jednego słowa o obcych alfabetach.

Piasecki: Premier powiedział.

Sienkiewicz: Proszę pytać szefa Rady Europejskiej.

Piasecki: No tak, bo już jego nie zapytam. Pan tego nie mówił, wobec czego nie ma osoby, którą można dzisiaj o to zapytać.

Sienkiewicz: Jak pan ładnie poskładał te dwie rzeczy!

Po tej kwestii, nasz szermierz słowa oddał się swojej ulubionej bodaj roli. Roli twardego szeryfa.

Przez te 1,5 roku naprawdę nadepnąłem na wiele interesów w Polsce. Wykonując swoją funkcję ministra spraw wewnętrznych, zdaję sobie sprawę z tego, że moja lista wrogów gwałtownie urosła i powiem panu jeszcze więcej - jestem z tego dumny. (...) Ja wiem jedno - jak się robi swoje na twardo, to prędzej czy później zawsze przychodzi odpowiedź i tą odpowiedź trzeba znieść.

...
Poprzednia
1 2
Źródło: RMF FM
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Komentowane
na ostro
Czytane
na gorąco

Zauważyłem też fenomen. Drogi są coraz gorsze, ale na ulicach pojawiły się fotoradary. Polacy mają być kontrolowani w każdym miejscu. Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować wszystkich bez wyjątku. To jest filozofia PiS. Tylko facet który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi.

Donald Tusk w 2007 r. za "Gazeta Wyborcza"
common